אני לירון, מורה בת 31 מאזור המרכז, ובשנה וחצי האחרונות אני סובלת מדורבן כף הרגל. שהדלקת התחילה לפני כן כאבים כמה פעמים אבל החלפתי לנעלי ספורט לכמה ימים והמצב היה משתפר בעקבות זה. בפעם האחרונה הכאבים הופיעו ולא נעלמו. בהתחלה הם הפריעו רק בבקרים (זה מאפיין את הדורבן). משם הם הלכו והחמירו, עד שהפכו להיות משהו שאני מרגישה כל יום, כל היום.

איך הדורבן מרגיש? הכאבים הם כמו לדרוך על אבן במרכז העקב, רק שהיא נכנסת עמוק... קשה לי לתאר את זה במדויק כי אצלי הכאבים התחילו להקרין גם לאזורים אחרים (הקשת, הקרסול). זה מגביל מאוד כי אני לא מסוגלת יותר לעמוד סטטית. עמידה בתורים היא סיוט בשבילי. היו תקופות שבהן חישבתי כל יציאה מהבית - כמה זמן אצטרך לעמוד בזמן הזה. גם בנסיעות לחו"ל אני מתכננת איפה יהיה לי לשבת. הפסקתי לרקוד כמעט לגמרי כי אני כל הזמן מפחדת להחמיר את המצב עוד יותר.


"אחרי ההון שהוצאתי על הטיפולים אני לא מוכנה להוציא עוד אלפי שקלים על משהו ש*אולי* יעזור"

כמובן שהכאבים אילצו אותי לחפש טיפול מתאים כדי להעביר אותם ולרפא את הרגל. פיזיותרפיה עזרה לי להביא את המצב תחת שליטה. אני עדיין עושה את התרגילים וזה אכן עוזר לי לנהל את הכאב - אני יודעת מה עוזר לי להרגיש טוב יותר.

לצערי מדרסים שעשיתי בדיוק בשביל הדורבן ושילמתי עליהם קרוב לאלף שקל התבררו כלא מתאימים בעליל והזיקו לי מאוד במשך שנה שלמה. מאז יש לי מדרסים חדשים שעוזרים מאוד ביומיום. ניסיתי קרמים ותכשירים יקרים שהיו אמורים לעזור. הם לא עזרו. גם דיקור סיני לא עזר לי. עשיתי עוד משהו שהתחלתי במקביל למדרסים החדשים - דיקור מערבי (דיקור יבש). לא בטוחה אם זה עזר, אבל יכול להיות שזה שיפר את המצב יחד עם המדרסים.

אפילו בכורכום השתמשתי!

אחרי ההון שהוצאתי על כל הטיפולים האלה, אני פשוט לא מוכנה להוציא עכשיו עוד אלפי שקלים על משהו ש*אולי* יעזור. אני רוצה טיפול שעובד - ומוכח מחקרית. אני לא רוצה לעמוד יותר בתור להפניות ולמרשמים. לא רוצה להיות מטורטרת בין מטפלים ולא רוצה להכניס לגוף שלי תרופות שגורמות לתופעות לוואי או להיות תלויה בזריקות של חומרים סטרואידים כמו קורטיזון.

צ'אנס אחרון לטיפול חדש לפני שאני קובעת תאריך לניתוח

באחת הבדיקות אצל הרופא לאחרונה, הוא הציע לי לעבור ניתוח כדי לטפל בדורבן, ובו יסירו את רקמת העצם שהתחילה את כל הדלקת. אני עדיין מתלבטת אם לעבור אותו, אבל מבחינתי התערבות כירורגית היא המוצא האחרון, בגלל תקופת ההחלמה הממושכת יחסית שמונעת ממני את התנועה המוגבלת שעוד יש לי וגם כי ניתוח זה ניתוח, במיוחד כשהוא מטפל בכף הרגל שלי, ביכולת התנועה שלי, ביציבה שלי, בניידות שלי. זה מפחיד כל כך.

חוץ מזה, יש עוד טיפול אחד שאני רוצה לבדוק לפני שאני מרימה ידיים לחלוטין מכל הטיפולים וקובעת תאריך לניתוח. שמעתי עליו דברים טובים והוא עונה בדיוק על כל הרצונות שלי - טיפול ביתי של כמה דקות ביום בלבד, ללא אף תופעת לוואי, בניגוד לתרופות. מדובר במכשיר לייזר רך בשם בי-קיור לייזר, וקיבלתי עליו המלצה מחברה טובה שמטפלת בכאבי הברכיים שלה עם המכשיר.


כשהיא סיפרה לי על המכשיר בפעם הראשונה לפני כמה שבועות הייתי בטוחה שמישהו משלם לה כדי להמליץ עליו, אבל אי אפשר היה להתעלם מהשיפור במצב שלה, מזה שהיא כבר לא לוקחת יותר משככי כאבים ומזה שהיא חזרה לרקוד, בניגוד אלי, שעדיין סובלת.

אני אמורה להשתמש במכשיר פעמיים ביום ולהפעיל אותו על אזור הדלקת במשך כמה דקות בכל פעם. בגלל שזה מכשיר ביתי וקטן, אני יכולה לעשות את זה תוך כדי הפרק בנטפליקס או גלילה של האינסטגרם בנייד. לשמחתי, אפשר לקחת את הבי-קיור לייזר לתקופת ניסיון של חודשיים ב-550 ש"ח. בהשוואה למחיר ששילמתי על טיפולים אחרים, מדובר בפרוטות.

מה אתם אומרים, יצליח?

  • השאירו פרטים לשיחות ייעוץ חינם: