מה זה בעצם סחוס?

הסחוס הוא חומר חלק וגמיש המצפה את קצות העצמות. זהו חומר מיוחד הבנוי מתאים וביניהם חומר העשוי מולקולות שסופחות מים. גמישות הסחוס מאפשרת לו לשחרר מים בין העצמות בעת לחץ, ולספח אותם בחזרה כאשר מרפים. הסחוס עשיר בסיבי קולגן, אשר שומרים על יציבותו.

למה בכלל נשחק הסחוס?

לצערנו, אין ממש תשובה מדויקת, משום שהסיבה לא ידועה. מה שכן ידוע הוא שתופעת שחיקת הסחוס היא תהליך ניווני המתרחש בעיקר במפרקים שנמצאים בתנועה רבה תחת עומס: פרקי הירכיים, הברכיים, חוליות הגב וכפות הרגליים בעיקר. מצד שני, גם תת-תנועה מזיקה, ומרגע שהמפרק לא פעיל הסחוס מתדלדל ונהיה דק וחלש. בעיקרון, הסחוס הנשחק מהתנועה בונה את עצמו מחדש, אבל עם הגיל קצב הבנייה שלו יורד, הוא סופח פחות מים ומתחיל להתפורר. שחיקת הסחוס גורמת לכך שהעצמות יתחככו זו בזו – ומכאן הכאב הרב שאנו חשים. בתגובה לכך שהסחוס נשחק, הגוף מייצר זיזי עצם חדשה אשר גורמים למפרק למראה נפוח ומצמצמים את טווחי התנועה בו. המצב מתדרדר עוד יותר מכיוון שמרגע שטווח התנועה מוגבל, גם השרירים נחלשים.

מה שחיקת סחוס גורמת לנו להרגיש?

אם אתם סובלים משחיקת סחוס, או מכירים מישהו שסובל מהתופעה, אתם וודאי מודעים לכאב הרב הנגרם בשל השחיקה. בתחילה יש הקלה בעת מנוחה, אבל לאחר זמן מה הכאב הופך לממושך ובלתי נסבל. בנוסף, מי שסובל משחיקת סחוס חש נוקשות לאחר שינה או חוסר תזוזה, סובל מהגדלת הפרק בשל הזיזים שהגוף מייצר, מחריקות עקב חיכוך העצמות זו בזו ולעיתים גם מרגישות רבה באזור או מהתפתחות דלקת הגורמת לנפיחות ולכאב.

איך מומלץ לטפל ולהקל על הכאב?

לפני שמתייאשים, יש דרכים להקל על הכאב ולהמשיך בשגרת היום שלכם ללא הפרעות:

  1. חלק מהסיבות העיקריות לשחיקת סחוס נעוצות בעודף משקל. לכן, אחד מהטיפולים המומלצים הוא הורדת משקל והקפדה על קיום פעילות גופנית סדירה. כמובן, אלו אינן משימות פשוטות לביצוע, במיוחד בגיל מבוגר. כמו כן, שחיקת הסחוס עצמה מגבילה מאד את התנועה ומי שסובל ממנה חש כאב שמקשה עליו להתמיד בפעילות גופנית.
  2. טיפולים תרופתיים – כמובן, כמו בכל סוג אחד של כאב ניתן להקל על הכאב על ידי כדורים לשיכוך כאבים. חשוב לסייג ולציין כי השימוש בכדורים עלול להיות ממכר וכי יש לכדורים תופעות לוואי שעלולות ליצור נזקים. טיפול אפשרי אחר הוא נטילת תוסף מזון לבניית ושיקום הסחוס הנקרא (זהירות, שם ארוך במיוחד) גליקוזואמינוגליקאן. שימו לב! אין הוכחה שהחומר אכן משפר את מצב הסחוס וקיים וויכוח רפואי לגביי נטילת התרופה. אפשר גם להיעזר בתרופות נוגדות דלקות, אך מדובר בתרופות מסוכנות מאד שעלולות לגרום לתופעות לוואי שונות ובהן פגיעה בקיבה, עליה בלחץ הדם, פגיעה בכליות, התקפי לב ובצקות ברגליים.
  3. הזרקת חומצה היאלורונית – מדובר בזריקה למפרק המסככת את המפרק. עם זאת, יעילותה אינה מוכחת ונתונה במחלוקת.
  4. טיפול בלייזר רך – זהו הטיפול המומלץ ביותר, אשר יעילותו בטיפול בכאבים במפרקים קטנים הוכחה רפואית. הכוונה היא לטיפול במכשיר בי קיור לייזר, פטנט ישראלי שמצליח לרפא מאות אנשים ברחבי העולם.

    הטיפול בלייזר הרך מעורר את הפעילות של התא, מחזק את התקשורת הבין תאית ומריץ את מחזור הדם. תופעות אלו מפעילות את מנגנוני הריפוי הטבעיים של הגוף ומקלות על הכאב והדלקת.

שחיקת סחוס הינה תופעה שכיחה, ולמעשה אין טיפול שיכול לשקם את הסחוס לחלוטין, אלא רק להקל על הכאב. טיפולים רבים מלווים בחוסר נוחות או בתופעות לוואי מסוכנות. טיפולים אלו שנויים במחלוקת ואינם מומלצים. לעומתם, הטיפול במכשיר לייזר רך ביתי הוא נוח, יעיל וללא תופעות לוואי.

מכיוון שאין פתרונות קסם, בטח לא כשזה מגיע לבריאות שלכם, אנחנו מזמינים אתכם להתנסות במכשיר הבי קיור לייזר. זהו טיפול קצר ונוח, שאפשר לבצע בקלות מסלון ביתכם. 6 דקות בלבד, פעמיים ביום, בטיפול טבעי, לא פולשני, ללא תופעות לוואי או נזק מצטבר וללא הגבלת שימוש. מטופלים ורופאים מדווחים כי רמת הכאב ירדה עד לרמה אפסית, לאחר שימוש עקבי במכשיר.

להקלה על שחיקת הסחוס פנו עכשיו - אנו מציעים לכם את מכשיר הבי-קיור לטיפול בכאבים לתקופת ניסיון של חודשיים* – השאירו את פרטיכם וניצור עמכם קשר בהקדם >>